Už máte svého psychiatra?

24. 08. 2019 12:46:08
Je nový trend mít ho. Dokonce je tak populární, že psychiatři hlásí nedostatek lidí ve svých řadách a radí Vám najít si takového lékaře co nejdřív, poněvadž zítra už může být pozdě.

Pak se na Vás už nedostane a zůstanete se svými problémy úplně sami – a věřte, vykecání v hospodě Vám od nich nepomůže (to říkají doktoři).

Já byl u psychiatra pouze jedinkrát v životě. Před sedmi lety. Byl to takový poslední soukromý alibismus připustit, že problémy v manželství jsou na straně psychických poruch nežli na straně úplně jiné, a to v chování mých nevlastních, již dospělých dětí. Nebudu tady nic o tom blíže osvětlovat, ostatně na mých blozích na iDNES.cz jsem o tom psal celkem často.

Z psychiatra jsem byl zklamaný. Původně jsem si návštěvu představoval asi jako každý laik zblblý americkými filmy a seriály – tudíž že si lehnu na pohovku, lékař vedle do křesla, dá si nohu přes nohu a bude si do bločku dělat poznámky z toho, co mu já povím. A že jsem toho měl na srdci hodně.

Pohovku i křeslo paní doktorka v ordinaci měla, dokonce i něco jako zátiší, kde bych se nakonec mohl rozbrečet a žádat o objetí – žel ani na jedno během mé návštěvy nezbyl čas. Přestože jsem měl na „vykecání“ skoro hodinu, paní doktorka čas strávila ťukáním do počítače a pravděpodobně jakýmsi duševním popisem mého já.

Ohledně mého problému mi nesdělila žádná převratná řešení. Nijak se nelišila od toho, co jsem věděl o svých nevlastních dětech už léta nebo co by mi poradil třeba i alkoholem omámený finanční poradce či někdo, kdo kdy vychovával děti (taky opilý). Je tedy pravda, že jako bonus jsem obdržel pilulky. Prý mi pomohou. A ještě navíc radu, abych si děti na chvilku držel co nejdál od těla.

Osud nepostrádá smysl pro ironii, takže po návratu od doktorky mě doma uvítala žena slovy, že děti přišly o byt a budou u nás bydlet. Pak jsem si vzal pilulky (předepsanou dávku), pozvracel jsem se (a vyhodil je), a děti za pět dnů (poté, co ukázaly, že jejich změna je nemožná) vyřval co nejdále od těla. Žena zdrhla o dva měsíce později, u tchýně odchod trval o něco déle. Rozvod přišel do roka a do dne. K podobnému lékaři jsem už nikdy nešel, najednou jsem ho nepotřeboval.

Mám na psychiatry zvláštní pohled. Někdy mi přijde, že jsou od toho, aby jen předepisovali pilulky, které mají vyřešit problémy. Jistě, chápu, jsou nemoci a duševní poruchy, kdy aplikace léčiv zabere – jsou dokonce poruchy, u nichž bych pacientům sám doporučil řetěz kolem krku a krátký výběh po kleci (co jiného taky, když doba nám přikazuje, že i tyhle tvory musíme milovat). Avšak pořád si myslím, že řešit problémy medikamenty není pravé ořechové.

Taky ty problémy. Z čeho vlastně jsou? Když opomineme případy, kdy je člověk skutečně nemocný a potřebuje péči a dohled (s kulovnicí), ostatní problémy jsou jednoduše výsledkem doby, v níž žijeme.

Daly by se shrnout do krkolomného slova: Nerozumění.

Starosti dnešní doby jsou základem nerozumění, kdy třeba zaměstnanec nerozumí svému zaměstnavateli, že chce vydělat spoustu peněz, a že zaměstnavatel musí makat, nemyslet na nic jiného než práce, a tím míň myslet na rodinu a věci okolo. A zase naopak, zaměstnavatel nerozumí zaměstnavateli, že má rodinu, že musí vydělávat, ale že musí taky myslet na jiné, a věnovat se jim.

Lidé nerozumí jiným lidem a z toho pak jsou starosti a psychické problémy, o nichž si lidé myslí, že je porazí pilulkami s esencí jakéhosi štěstí. Pilulky nám nepomohou, a ani nám nepomohou psychiatři – i když oni tvrdí že ano.

Pomůžeme si pouze my sami. Tím, že si budeme rozumět. Ale jak jsem napsal dříve, ta cesta k tomu porozumění bude docela dlouhá. Takže se raději těmi pilulkami dobře zásobte.

Autor: Pavel Hewlit | sobota 24.8.2019 12:46 | karma článku: 22.14 | přečteno: 751x

Další články blogera

Pavel Hewlit

Ono tak ani nejde o Koněva, jako spíš o Babiše (zase)

Dlouho jsem neměl linku osm, takže některé události okolo sochy, která právě na trase linky osm je k vidění, jsem moc nevnímal. Ale jak jsem je vnímat začal, hned jsem vnímal i něco jiného.

8.9.2019 v 14:47 | Karma článku: 32.95 | Přečteno: 1215 | Diskuse

Pavel Hewlit

Měli hlad!!! (ve spolupráci s M. Dlouhou)

Nikdy mě nepřestane udivovat dětská mysl a její jednoduchost na řešení problémů, nebo i na jejich popis, či popis jejich podstaty. Následující text jsem stvořil na motivy poznámek jedenáctileté holky...

7.9.2019 v 18:20 | Karma článku: 15.92 | Přečteno: 911 | Diskuse

Pavel Hewlit

Ta naše věčná vlastnost být za voly

Není to jenom věc pozorovatelná v MHD, je globální, akorát já mám v MHD blíž, a tak ji považuju za vlastní společenský model celého dalšího vnějšího světa.

22.8.2019 v 12:02 | Karma článku: 32.16 | Přečteno: 1397 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Blog Info

Poslední rozloučení s blogerem Janem Jílkem

Jak jistě většina blogerů ví, opustil nás na začátku prázdnin náš kolega Jan Jílek. Byl terapeutem, ale i režisérem, a jak jinak se s ním naposledy rozloučit než pozváním na uvedení jeho poslední hry.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 812 | Diskuse

Jaroslav Nedobitý

Cooey 82 a Ross Cadet 1912 – kanadské malorážky

Role kanadských ozbrojených sil během obou světových konfliktů je často opomíjena a neprávem přehlížena. V první i druhé světové válce totiž sehráli vojáci této země nezanedbatelnou roli.

17.9.2019 v 10:32 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 383 | Diskuse

Beata Krusic

Dnes jedna pro tebe, Pepíčku...( tam k nebi a dál....)

Včera na něj vzpomínám a dnes se dovídám, že už není mezi námi. Josef Šrámek, ta velká legenda a známá osobnost ve své profesi. Josef Šrámek, český diskžokej.

17.9.2019 v 9:48 | Karma článku: 7.73 | Přečteno: 284 | Diskuse

Beata Krusic

Vzpomínka na Ambrozii

Dnes se mi vrátily vzpomínky na Ambrozii. Jeden podnik v pražských Vršovicích. Bar plný vometáků, mladých i těch oldies, nočních ptáků, střelených strašidel, nezvladatelných třeštidel a jedné upřímné Věrušky.

16.9.2019 v 23:25 | Karma článku: 12.38 | Přečteno: 386 | Diskuse

Aleš Szabó

Zlo vane z východu. (nyní z blízkého)

Mnozí mí přátelé zastávají myšlenku, že veškeré zlo, které přišlo nebo hrozilo bylo z východu. Samozřejmě tím myslí Rusko a často s nimi souhlasím. Tentokrát však jde o bližší východ se západní tendencí.

16.9.2019 v 22:04 | Karma článku: 24.98 | Přečteno: 512 | Diskuse
Počet článků 697 Celková karma 24.34 Průměrná čtenost 1188

Ctitel Hitchcocka i Walta Disneyho. Jsem pražský tramvaják, avšak nijak neskrývám, že bych chtěl lidem dát i něco víc než bezpečný přesun z bodu A do bodu B.

Třeba nabídnout příběh. Myšlenku. Pobavit je, rozplakat, donutit, aby se podívali na místa v sobě, která se báli navštívit.

Případné dotazy na fejetonhewlit@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz