Vostrá slina vod Váženýho klienta

5. 12. 2018 8:33:15
Vážený klient je každý klient Dopravního podniku. Dřív, mnohem dřív, tak dřív, že si to ani nemohu pamatovat, se Váženým klientům říkalo Kaštani. Já Kaštany ne, já vždycky Váženýho klienta.

Kaštani se jim říkalo ze dvou důvodů. Za prvé, že tramvají dřív jezdila jenom honorace, vyšší kasta, kaštani – za druhé, že se cestující (Vážení klienti) po vstupu do vozu rozsypou jako kaštany z pytle.

Včera jedna taková Vážená klientka doslova vlítla do naší boudy na Palmovce (bylo už osm večer, venku tma, pršelo, vypadalo to, jako by přišel sám osud), a říká, cituji:

"Dobrej večer, já si normálně nikdy nestěžuju, ale teď si jdu postěžovat!"

Jsou věty, z jejichž formulace poznáte, že dají práci – a že nejsou pravda. Paní nevypadala na kliďase, ačkoli uznávám, že adventní shon (prý Advent je o půstu a o rozjímání, ale lidi toho nakecaj), mohl z Vážené klientky udělat někoho jiného, než ve skutečnosti je.

Ani nemusela mluvit dál. Všem uvnitř byla její stížnost jasná jako facka a nebudu Vám nic dlouho vysvětlovat, stačí indicie:

Tramvaj – běžím – dveře – ujel.

Odpověď taky vysvětlovat nebudu, rovněž postačí indicie:

Bzučák – dveře – Přepravní řád – nemůžu tam čekat na každýho.

Odpověď paní:

Aleprosimvás – jezdítejak... – dělátetoschvalně – Odchod.

Já se jal debaty s Váženou klientkou ve váženém, řekl bych až ve filozofickém duchu, byl jsem však přerušen kolegou, který zbaběle použil jako obhajobu situace lidský faktor:

"Jsme jenom lidi, paní," říkal. "Taky v těch zrcátkách nevidíme všechno."

Kolegovi jsem po odchodu paní vynadal, proč se tak ponižuje. Pokud na nás lidi budou pohlížet pořád jen jako na obyčejné lidi, můžeme se jít zahrabat.

Možná se ptáte, jak by na nás Vážení klienti měli pohlížet? K tomu se dostaneme. Teď odjinud:

Ani si neuvědomujete, jak Dopravní podnik v Praze jde Váženým klientům na ruku. Možná netušíte čím, ale za poslední roky na Vaše časté výtky se třeba prodloužily časy při signalizaci u zavírání dveří. Říkáte si blbost? Je to blbost, která nás stojí čas a Vám dává delší příležitost uvědomit si, že ty dveře skutečně zavřeme (nestačí to).

Samotné zavírání se také zpomalilo (ale ano, to poznám) a díky novému mechanismu již nehrozí mezi křídly dveří přivření, protože dveře se jednoduše nedovřou a znovu se otevřou. Zkrátily se časy mezi některými zastávkami, přidaly spoje – a pokud si myslíte, že ne, já ten pocit na některých křižovatkách mám.

Jde se Vám na ruku a s jídlem roste chuť. Navíc jít na ruku znamená lízt někomu do zadku – a jak někdo ví, že mu někdo do zadku leze, rád si s ním čas od času tu svoji řiť vytře. Tak to chodí. V tomhle napomohla mobilní aplikace "Práskni si svého řidiče" na stránkách DP, jež je od doby svého zprovoznění hojně využívána a počty stížností jdou do tisíců. Vážený klient si stěžuje od chabého osvětlení ve voze až po dlouhé čekání na světelné signalizaci. Chodí i stížnosti, že jezdíme na červenou, třebaže k provozu vůbec barvy nepoužíváme.

A teď k tomu, jak byste na nás měli jako Vážení klienti pohlížet. Je otázka, zdali si nás jako řidičů alespoň trochu vážíte?

Já si myslím, že ve většině případů ne. Berete nás jako nevzdělance, kteří dostali do rukou tunové stroje a zvoníme. Nic pro Vás víc nejsme. Zvonící bestie, co ujíždí.

Ale zeptám se: kdybych Vám řekl, že zachraňujeme životy a majetky, už by to za nějakou úctu od Vás stálo?

Samozřejmě nemůžeme se srovnávat s hasiči nebo s lékaři, to nejde, ale jenom za tu dobu, co píšu na konečných linky patnáct tenhle příspěvek, jsem coby profesionální řidič nezmrzačil přes deset lidí a nezničil mnoho kil želez na autech nepozorných řidičů. A to nepočítám vyhnutí se masakru se šesti lidmi na Náměstí Republiky. Ani jedna z těch nehod by nebyla právně moje.

Možná řeknete, že je to moje práce – ano máte pravdu, ale jenom tak na půl. Moje práce není za Vás myslet. Předvídat. To máte od nás zadara. Vlastně ne zadara. Za možnost úcty k nám. A pokud to moje práce je, měl bych být za ní přiměřeně ke zmíněným schopnostem zaplacen.

Pravděpodobně si myslíte, že s tou úctou a tím zachraňováním se pouštím na tenký led, ale tohle shrnul do jediné myšlenky kolega, jenž od DP odcházel a přecházel do Lidlu řka, že tam to nejhorší, co se mu za šichtu stane, bude, že mu spadne z police mouka. Tím vysvětlil vše.

Zachraňujeme životy a majetky, bez uvědomění si společnosti. Já jsem vlastně takový skrytý hrdina, člověk s druhou identitou jako superhrdinové z filmu Úžasňákovi. Moje jméno je Tyristorák, chodím v modrém (bez kápě) a na otázku panu M. S. z Jiren mohu odpovědět: Ano, znám Elastičku a na svůj věk je pořád kůstka.

Řidiči z DP (a z valné většiny řidiči tramvají, protože tramvaje byly vždycky pro DP taková Popelka, která marně čeká na prince) už odcházejí a není to přímo kvůli náhlým příležitostem okolo. Hojný počet řidičů si totiž uvědomilo svoji cenu. Uvědomilo si, že za své schopnosti vydržet stres, umět se s ním vyrovnat – k tomu připočtěte další řekněme plusy jako že jsou pokorní, dochvilní, schopní se vyrovnat s časovými rozdíly směn, v mnoha případech i slušní (no ne všichni, ty, co nejsou, nikam nejdou, ty tu pro Vás zůstanou) – že za tohle všechno můžou dostat daleko víc peněz, aniž by o ně museli žebrat a poslouchat narůstající řeči o tom, že jsou za svoji práci (za své sezení na zadku) přepláceni.

To není vtip. Tahle slova už světem jdou. A jak víme, čím větší blbost, tím snadněji se na ni lidé chytají.

Pokud tohle všechno dáte do jediného kotle – jak se řidiči vyrovnávají s možnostmi vlastní budoucnosti, stížnosti od Vážených klientů, narůstající hustota nepozorných řidičů osobních aut, narůstající hustota nevychovaných Vážených klientů, a další a další – vznikne zajímavý guláš. Bude mít dosti štiplavou chuť. A dokáže mnoho věcí, z nichž jedna bude vyčuhovat.

Změní se široký záběr možných stížností. Smrskne se.

Už se nebudou řešit světla, signalizace, topení, zpěv řidiče, mlčení řidiče, nezaujatost řidiče, výsměch řidiče, drzost řidiče – kdepak. Bude se řešit jedno jediné.

Proč ta tramvaj už k nám několik dnů nepřijela?

Autor: Pavel Hewlit | středa 5.12.2018 8:33 | karma článku: 29.49 | přečteno: 874x

Další články blogera

Pavel Hewlit

Lze napsat jeden blog pro všechny?

Už jsem o tom tady několikrát nahlas uvažoval a nikdy se nepovedlo, takže jsem od pokusů přešel k úvahám, protože ty nikdy neudělají takový zmatek jako samotné činy.

10.12.2018 v 12:11 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 355 | Diskuse

Pavel Hewlit

Tomu langoši jsem dal pusu (Čuříkovi ne)

Nemám moc vlastních, osobních vánočních zvyků. Ale když jsem je hledal, dopadl jsem stejně, jako když je hledal sněhulák Olaf v pohádce Vánoce s Olafem – já jsem svůj vlastní vánoční zvyk.

9.12.2018 v 17:21 | Karma článku: 19.73 | Přečteno: 376 | Diskuse

Pavel Hewlit

Půlnoční orální sex (a láska?)

Vážení čtenáři, drazí kolegové, milí přátelé, ano, už k tomu došlo. I tohle se stalo v pražské tramvaji. A já byl u toho. Proč já?

9.12.2018 v 11:25 | Karma článku: 24.36 | Přečteno: 1284 | Diskuse

Pavel Hewlit

Jo, Paříž není Praha (ale i tam jsem dostal facku)

Obě města jsem navštívil: Paříž jednou, Prahu víckrát (dneska zatím čtyřikrát, a ještě mě čtyři návštěvy čekají).

8.12.2018 v 17:38 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 538 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Hana Bornova

Vyškrábla jsem z rohu hardisku 10 let starou detektivní povídku

Babeta Malinová a magické vraždy. Ještě tam leží Babeta Malinová a případ na hřbitově a Babeta malinová a bezruká oběť. Tak uvidím, co s tím. Tu první sem dám nablind.

11.12.2018 v 14:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Pražák

Ječela u toho, jakoby ji na nože brali

Seděli jsme s Maruškou v kavárně a probírali blížíce se Vánoce. Vychutnávali si adventní pohodu a radili se, co ještě nadělit naším blízkým. Servírka v černým triku s obrázkem žáby na ňadrech nám přinesla kávu a zákusek.

11.12.2018 v 14:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Jan Klar

Jsem těhotná, ale léčím se

Pseudochlap není urážka ani nadávka nebo pokus o zesměšnění. Je to pojem, který příhodně vystihuje fenomén dnešního muže.

11.12.2018 v 12:06 | Karma článku: 12.84 | Přečteno: 501 | Diskuse

David Vlk

Ovečko, nemáš nejaký problém s tym sexem???

"Tož ovečko, ale nedělaj si s tým hlavu, šak si možeš kúpit také ty modré pilulky, co to v tych filmoch ty chlapi vždycky hltajú jak děcka lentilky .

11.12.2018 v 11:15 | Karma článku: 33.09 | Přečteno: 1910 | Diskuse

Dušan Póč

Stříbrná neděle? Ne! Stříbrná…

Za pár dnů tu máme třetí adventní neděli, stříbrnou. Ve Vsetíně se však stříbřilo již pár týdnů před tím. Bez fanfár, bez jakéhokoliv bombastického povyku. Asi proto, že stříbrnou se stala nezisková organizace Diakonie Vsetín.

11.12.2018 v 10:20 | Karma článku: 11.67 | Přečteno: 249 |
Počet článků 606 Celková karma 23.21 Průměrná čtenost 1200

Ctitel Hitchcocka i Walta Disneyho – to dohromady jde a oba mají k sobě blízko. Vyrůstal jsem na hororu a jemu podobných fantazií. Živím se jako pražský tramvaják, avšak nijak neskrývám, že bych chtěl lidem dát i víc než bezpečný přesun z bodu A do bodu B. Třeba jim nabídnout příběh. Myšlenku. Pobavit je, rozplakat, donutit, aby se podívali na místa v sobě, která se báli navštívit.

Motto: Palte dle uvážení + Lidi, mám vás rád, ale radši bděte.

 

Případné dotazy na fejetonhewlit@seznam.cz

Literární odkazy: https://www.facebook.com/pisalek/

Najdete na iDNES.cz