Je pan Miloň Čepelka rasista?

14. 06. 2018 13:44:27
Pana Čepelku znáte z divadla Járy Cimrmana. Já ho znám i z Country rádia, kde moderuje knižní hitparádu a rádio fejetonový blog o světě kolem.

V posledním (škoda, že jsem nesehnal odkaz, třeba budete mít víc štěstí) otevřel aktuální téma, jež je aktuální až tak, až se o něm lidé nechtějí bavit – a to téma rusky mluvících občanů kolem nás. Lidé se o něm nechtějí bavit, protože jsou Češi a Češi si neradi pálí prsty s tématy s možností otočení se proti nim.

Pan Čepelka promluvil o obavě z rostoucí slyšitelnosti ruského jazyka kolem nás. Ne obavy třeba z Rusů nebo Ukrajinců – pan Čepelka je mistrem slova, tudíž věděl, že zmínka o národnostech vyvolá negativní odezvu. Přeci jenom každý z nás zná nějakého rusky hovořícího člověka, jehož nechce urazit – ale taky každý z nás (nebo většina) má zkušenost s rusky hovořícím člověkem, u něhož by naopak s nadávkami nešetřil.

A teď jak z toho ven? Urazit, nebo neurazit? Jak to správně říct, že nám někdo nebo něco vadí, aniž se dotknete toho, kdo je mu národem příbuzný a dotýkat se ho nechcete.

K tomu jazyku.

Ruština zní hodně, dokonce mnohem dřív než před lety a stává se součástí každého dne. Nedávno jsem šel po cyklostezce ve Vysočanech a kolem mě zněla ruština, jako bych se ocitl někde na Rudém náměstí, a navíc byl svátek ruského slova. Rusky mluvily děti, mluvili muži, mluvily maminky tlačící kočárek – dětský pláč a smích je naštěstí stále jazykově univerzální.

V tramvaji jsem na tohle slyšel poznámku mladého muže, o níž jsem dlouho přemýšlel: „Mně nevadí, že jsou tady, mně vadí, že jich je tolik!“

Z množství si dělal starosti i pan Čepelka. Je pamětníkem srpna 1968, takže vidí problematiku i v jiných souvislostech. Nejen že prezident Putin prohlásil, že bude chránit ruský národ, ať žije kdekoliv, ale rovněž hrozí nebezpečí narůstajícího množství, kdy se menšina rozroste a začne si nárokovat požadavky bližší sobě a vlastnímu způsobu života než národa, u něhož jsou hosty.

Nedávno jsem se zapletl do FB diskuze, která začala nevinným odkazem reportáže z otevření mostu na Krym. Jak je známo, Češi vědí všechno nejlíp, a tak most za chvíli mohl každému políbit záda a už se debatovala výhradně na téma ruské expanze kamkoli. Bez zajímavosti nezůstane, jak se k téma rozpínání diskutéři postavili. Zatímco ta ruská je špatná, ta ukrajinská dál na východ je zcela v pořádku.

A jsme u toho. Nedávno jsem tu četl článek, v němž pisatel musel napsat větu o pracujících Ukrajincích v Kauflandu neznajících češtinu, a přirozeně musel do závorky připsat (nic proti Ukrajincům) (Co proti Ukrajincům?). Některá témata se otevírají těžko.

Já jsem ve FB diskuzi pohořel a za chvíli jsem byl za rasistu. Sice mi diskutéři neřekli proč, ale byl jsem. Na FB se to tak nebere. Tam jste tím, na co právě mají lidem kolem vás náladu. Já osobně jsem za léta diskuzí byl: Rasista, fašista, pedofil, debil, kretén, hovno, cosi od kolejí, hovado, že mu není rovno, plus další desítky už nepublikovatelných narážek.

Měl jsem tu smůlu, že diskutéři neměli náladu se kamarádit a začali připomínat srpen 68 (ano bylo jim něco kolem třiceti) a přihodili cosi o znásilňování žen během Druhé světové války. Nikdo však neotevřel téma jiných Rusů, kteří pravděpodobně nikoho neutlačují, ale jenom jsou a přicházejí.

Pan Čepelka si v závěru fejetonu posteskl na pravdivou věc – a to, že by nebylo na škodu, kdyby se dotyčný host v naší zemi naučil řeč svého hostitele. Bohužel doba je taková, že když vás o to někdo požádá (našinec), dostane od určitých skupin z vlastních řad kázání na téma zachování jiné národní hrdosti a své rodné identity. Jinými slovy mu (našinec) oznámí, aby držel o něčem takovým hubu, protože pokud chce od jiného něco, co není jeho rodné nebo přirozené, může být nazván rasistou (plus další desítky už nepublikovatelných narážek).

Už jsem psal několikrát, nedělím lidi na takové a takové, nýbrž na takové a takové. Pokud mě čtete, víte, jak to myslím, netřeba vysvětlovat.

Neumíme se chovat spravedlivě k jiným, neumíme se chovat spravedlivě sami k sobě. Jsme pokrytci, a díky tomu ti jiní získávají plusové body a dostanou, co potřebují – a oni to potřebují. To není jenom vedlejší produkt jejich existence tady. Pro něco si přišli, a chtějí to. A jestliže některá témata neotevřeme, už se nám to později nemusí povést. Budeme na věky žít s alibismem.

(Nic proti nikomu.)

Autor: Pavel Hewlit | čtvrtek 14.6.2018 13:44 | karma článku: 27.34 | přečteno: 1768x

Další články blogera

Pavel Hewlit

Něco od ženy (psané chlapem) – pro všechny diskutérky

Naposledy jsem Vám představil Editu, před ní Olgu. Teď přichází na řadu Ilona. Uvidíte, že ačkoli je už dospělá, její choroba z ní dělá někoho jiného.

11.11.2018 v 14:09 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 572 | Diskuse

Pavel Hewlit

Něco málo o Křišťálové noci

Výročí – a dá se tomu říkat výročí? Asi ano, i když mnozí chápou, že slova jako výročí se někdy nemusí chápat jako důvod k úsměvu – a za některé musí mluvit naše ústa nebo prsty:

8.11.2018 v 15:09 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 389 | Diskuse

Pavel Hewlit

Vlak story

Jel jsem dneska do Klánovic. Ne abych šel omrknout les a případně ještě vyšťoural ze země jeho poklady – jel jsem k zubaři, protože mám v Klánovicích zubařku. Prosté.

7.11.2018 v 15:34 | Karma článku: 18.47 | Přečteno: 900 | Diskuse

Pavel Hewlit

Já chci taky dýško, vy gauneři

S dýškem, diškrecí čili spropitným jsou vždycky starosti, poněvadž vždycky proběhne debata, kdo vůbec a kolik si zaslouží.

4.11.2018 v 17:26 | Karma článku: 18.40 | Přečteno: 784 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Milan Kundera a Jarek Nohavica dopadnou stejně. Kdekdo se jich chytí ...

Titulek jinak pokračuje, mnozí vědí, jak. Mohlo by tam figurovat ještě Petřík nebo košile. A tak je dobré vyvrátit nebo popřít, jestli dnes kolem nás všichni šíleli, potáceli se v hysterickém delíriu a zavrhovali všechny komunisty

12.11.2018 v 19:58 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 544 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 15.93 | Přečteno: 419 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 23.45 | Přečteno: 648 | Diskuse

František Skopal

Popis mechanismu degenerace lidskosti v člověku

Všude chybí velikost ducha a proto všude vládne malost a úzkoprsost rozumu. Proto se rozmáhá rozumové sobectví, egoismus, zištnost, vypočítavost, chladné kalkulování a bezohledný racionalismus.

12.11.2018 v 13:55 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 352 | Diskuse

Karel Ábelovský

Tenkrát v Listopadu

... nějací nepříčetní a hysteričtí sluníčkáři, nás vyhnali na dvůr fabriky, kde se naši milý "soudruzi" marně snažili vysvětlit nám prostým dělníkům i pracující inteligenci, že děti nemohou rozhodovat o tom, kdo bude vládnout.

12.11.2018 v 13:36 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 538 | Diskuse
Počet článků 588 Celková karma 24.36 Průměrná čtenost 1212

Ctitel Hitchcocka i Walta Disneyho – to dohromady jde a oba mají k sobě blízko. Vyrůstal jsem na hororu a jemu podobných fantazií. Živím se jako pražský tramvaják, avšak nijak neskrývám, že bych chtěl lidem dát i víc než bezpečný přesun z bodu A do bodu B. Třeba jim nabídnout příběh. Myšlenku. Pobavit je, rozplakat, donutit, aby se podívali na místa v sobě, která se báli navštívit.

Motto: Palte dle uvážení + Lidi, mám vás rád, ale radši bděte.

 

Případné dotazy na fejetonhewlit@seznam.cz

Literární odkazy: https://www.facebook.com/pisalek/

Najdete na iDNES.cz